Yün Sepet

yün sepet_1

Örgü ile aramın pek iyi olmadığını biliyorsunuz sanıyorum artık :) Şişlerle örebileceğim şey, bir atkı ile sınırlıdır *-* Örgü örmeye karşı soğuk olmamı ise çocukluk yıllarıma dayandırıyorum – tam psikolojik bir açıklama oldu bu da :)

Küçüktüm, ilkokul-ortaokul yılları… Annemi birşeyler örerken görür, heveslenirdim ama… Annem ne yazık ki örgü örmeyi bana öğretme konusunda pek sabırlı değildi, ne zaman “Şunun şurasını nasıl yapıyordum?” diye sordum, o zaman şişleri elimden alır, “Bırak, bırak, sen yapamazsın” derdi…

Hâl böyleyken, benim örgü aşkım zaman zaman alevlenip zaman zaman yerlerde gezerken anneanne-babaanneden öğrenebildiğim birkaç şeyle idare etmek zorunda kaldım…

Gerçi, hoş kendim de pek öğrenmek istediğimi söyleyemeyeceğim, çünkü örgü örmek söylenenin aksine beni rahatlatmıyor, ben ördükçe ve o kadar uğraşın karşılığı katettiğim yolu gördükçe strese giriyorum.

Belki zamanımın azlığından… Belki benim çabuk biten işleri daha çok sevmemden… Belki örgü örmek rutin bir işleyiş gerektirdiğinden benim içimdeki tasarımcı çocuğu dışa vuramamamdan… Belki de bunların tümünden dolayı ben örgüyü, şişleri pek sevemedim…

Yalnız örmem diye de o güzelim yün iplerden almamazlık etmem :) O renkler, onların yumuşacık dokuları tuhafiyede gördüğümde beni benden alır, aşkım her depreştiğinde de hiçbirine “Hayır” diyemem… Yani, düşündüğünüzden çok daha fazla ipim var evde *-*

“Fazla mal göz çıkartmaz” diyerek kendimi aklayayım hemen :) Bir yün ip sadece örülmek için mi vardır canım?! Onları pekâla farklı amaçlar için kullanabilirim. Hem benim o kadar çeşitli ipim olmasaydı, kapı süsümü sıkıldıkça nasıl yenilerdim :) Sadece kapı süsü mü; siz sepet bile yapabilirsiniz bu iplerle; bakın, ben duramadım, yaptım bir tane ;)

yün sepet_3

Eskimiş bir sepet… Taa İzmir’ den taşınırken atmaya kıyamayıp İstanbul’ lara kadar taşıdığım… En sonunda da dayanamayıp kumaşını yırttığım…

Mukavva iskeleti aylarca gözümün içine baktı, baktı, baktı… En sonunda kapı süsünü yaparken bulduğum ponpon ipi büyük bir sabır örneği sergileyerek teker teker sepetin çevresine yapıştırdım :)

yün sepet_2

Eğer ki ipim yeterli olsaydı ilk etapta düşüncem iç kısmını da tamamen bu iple kaplamaktı ama yetmeyince imdadıma Ikea kumaşları yetişti :) Renk uyumunu yakalayabileceğim bir kumaşı da şans eseri bulunca sepetim yeni görünümüne kavuşmuş oldu; bu puf puf hâli ile kendisine evin içinde bir yer bulursa da eğer, hayatımıza mutlu-mesut devam edeceğiz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

10 yorumlar

 1. uğurböceği

  çok güzel olmuş sepet..ellerine sağlık.sepetin içini ponpon iple kaplamadığın iyi olmuş,kumaşlar daha güzel durmuş :)

 2. Demet

  uğurböceği; Her işte vardır bir hayır diye boşuna dememişler sanırım :) Ben de kumaş kaplı halini beğendim *-* Teşekkür ederim yorumun için canım…

 3. Bu ponpon iplerden atkılar örmüştüm eskiden bende.Yalnız sepete de ayrı bir yakışmışlar.Bir de şu sepetin içindeki yünler.Nasıl güzel gözüküyorlar öyle..Ben yün canavarı olarak bayılırım da:)))

 4. Yünler için yün sepet!Ne güzel olmuş valla!
  Ah o kadar özeniyorum ki ben örgü örenlere!Ben de birazcık biliyorum ama bir işe yaramaz!Birisi tarif etmeden asla öremem:)

 5. Yazdiklarinizi okuyunca aklima kim geldi? BENNNNN :)))) .Annem gıcık ederdi beni ya :) Uzunca bir süre ben de birşeyler örmedim. Birgün yeniden gaza geldim. Bir kaç senedir değişik şeyler örebiliyorum. Hatta bakıp model de çıkarabiliyorum. Anneme kalsa yeteneksizin tekiydim. Demek ki sorun bende değilmiş :))).
  Sepet çok güzel olmuş. Ben ördünüz sanmıştım ;) Güle güle kullanın. Benim de bir yün sepete ihtiyacım vardı. Belki ben de buna benzer birşey yapabilirim ;)

 6. iplik almaya gittiğimde ben de kendimden geçiyorum,rengarenk çeşit çeşit ipler:))ne güzel bir çalışma yine Demet’cim ,eline sağlık,yumaklarının yuvası da hazır yani:)

 7. Demet

  Sihirli Günce; Evet, bu iplerden atkılar da çok güzel oluyor, annem olsa yakınımda, ördürürdüm mutlaka ona :)))

 8. Demet

  Canan Bahadır; Teşekkür ederim canım :) Vallahi benim örgü için sabrım yok sanırsam, bir de ona bulaşırsam geceleri hiç uyumam herhalde :)))

 9. Demet

  sevda; Haha :)) Evet, benzer şeyleri yaşamışız öyle ki :)) İstedikten sonra herşey oluyor, eminim çok daha güzellerini yaparsın üzerine düştükçe… Sepet fikrini hayata geçirirsen benimle de paylaş olur mu? Merak ederim :)

 10. Demet

  filizinevi; Ben örmediğim halde kendime gelemiyorum o ipleri gördükçe, seni düşünemiyorum zaten :))) Teşekkür ederim Filiz’ ciğim, hızla aramıza dönmene çok sevindim ;)

Gezinme